Sztuka dla Sztuki :: Galeria rękodzieła, Sztuka ludowa, Biżuteria artystyczna, Rzemiosło, Rękodzieło

Galeria rękodzieła "Sztuka dla Sztuki" to sztuka biżuterii, sztuka dekoracji, sztuka ludowa, sztuka użytkowa, sztuka szycia i zdobienia, czyli ogólnie sztuka dla sztuki!
A ponadto: wydarzenia w Polsce (jarmarki, kiermasze, warsztaty) oraz artykuły na blogu.

  14/50      

Wielka Moc!

autor: Sztuka dla Sztuki
opublikowane: 07 kwietnia 2014
kategorie:


Wielka Moc!

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. To czas rodzinnych spotkań, jedzenia smakołyków i… pracochłonnych przygotowań. Zabiegani i wiecznie zajęci z niechęcią myślimy o tym, jak przetrwać świąteczne zamieszanie możliwie najmniejszym kosztem. A naszym zdaniem warto poświęcić świętom (nomen omen!) trochę więcej uwagi. Może się to opłacić. Podpowiadamy, jak przygotować dom na święta i dobrze się przy tym bawić!

 

Kwiaty

 

Wielkanoc tradycyjnie wiąże się z świętowaniem nadejścia wiosny. Po długiej zimie przyroda budzi się do życia, a wraz z nią ze zmarzniętej ziemi wyglądają pierwsze rośliny. W tym roku wiosna nadeszła wcześnie, dookoła kwitną już drzewa i krzewy. Tym bardziej na wielkanocnym stole nie może zabraknąć świeżej zieleni, przetykanej kolorowymi główkami kwiatów. Przygotowywanie roślinnych dekoracji w oczekiwaniu na ciepłe dni to sama przyjemność!

Zapracowanym proponujemy po prostu wizytę w kwiaciarni. O tej porze roku łatwo o cuda, od których trudno oderwać wzrok: maleńkie, doniczkowe żonkile lub obłędnie pachnące hiacynty. Nasze ulubione kwiaty to tulipany: dostępne we wszystkich kolorach tęczy, są prawdziwym symbolem wiosny. W Sztuce dla Sztuki znajdziecie je w mięciutkiej, materiałowej postaci, która przetrwa przez cały rok, a wygląda o niebo lepiej niż sztuczne kwiaty.

Nieco bardziej zaawansowani mogą wybrać się do parku po kilka gałązek słonecznej, żółciutkiej forsycji, które bardzo efektownie wyglądają w wazonie, zwłaszcza, jeśli zawiesi się na nich ozdobne pisanki lub ptaszki. Polecamy też wysianie ziaren owsa na nasączonej wodą gazie ułożonej w doniczce – uzyskamy w ten sposób świeżutki, zielony „trawniczek”. Utalentowani mogą spróbować swoich sił w wyplataniu wielkanocnego wieńca, który bardzo efektownie ozdobi drzwi lub komodę. Do przygotowania wieńca poza zdolnościami manualnymi potrzeba tylko wyobraźni. Można wykorzystać wszystko: gałązki, kwiaty, koraliki, piórka, wstążki, liście, małe zabawki. Innym rozwiązaniem jest zamówienie wieńca wykonanego przez któryś z naszych artystów.

 

Pisanki

 

Kluczowy element wielkanocnych dekoracji i okazja do świetnej zabawy z rodziną lub przyjaciółmi.

Gotowane jajka lub wydmuszki możemy ozdabiać rysunkami, wydrapywać na nich wzorki cieniutkim ostrzem lub naklejać na nie koraliki, piórka, paski papieru lub kalkomanie. Popularne są też pisanki decoupage: oklejanie styropianowych lub drewnianych jajek motywami z serwetek lub dekoracyjnych papierów. Skorupki jajek możemy farbować w zakupionych farbkach lub naturalnych barwnikach. Podpowiadamy, jak uzyskać kolory drogą tradycyjną:

Żółty - liście brzozy, olchy i młodej jabłoni, suszone kwiaty jaskrów polnych, rumianek, suche łupinki cebuli oraz igły modrzewiowe

Czerwony - kora dębu, szyszki olchowe, owoce czarnego bzu, suszone jagody, suche łupinki cebuli

Różowy - sok z buraka

Pomarańczowy - marchew, dynia, suche łupiny cebuli

Brązowy - łupiny orzecha, igły jodłowe

Niebieski - owoce tarniny

Fioletowy - płatki ciemnej malwy

Zielony - trawa, pokrzywa, liście barwnika, młode żyto, kora brzozowa, wywar z jemioły

Czarny - wygotowane olchowe szyszki

 

Zwierzaki

 

Nie może ich zabraknąć w świątecznie udekorowanym domu. Po pierwsze, Wielkanoc poza chrześcijańskim znaczeniem to także święto wiosny, przyrody i nowego życia, które rodzi się po zimie. To dlatego święta kojarzą się ze wszystkim, co młode: kurczaczkami, zajączkami, barankami. Po drugie, spójrzcie na te wszystkie słodkie maleństwa i odpowiedzcie szczerze: czy można im się oprzeć? Żywe, szmaciane, filcowe lub cukrowe – wszystkie są bezsprzecznie urocze.

 

Wielkie porządki

 

Na myśl o porządkach przed rodzinnym zjazdem dostajecie drgawek? Spróbujcie podejść do świątecznych przygotowań pozytywnie, a możecie na nich skorzystać. Psycholodzy potwierdzają, że sprzątanie ma zbawienny wpływ na psychikę. Doprowadzając do ładu dom, robimy porządki w naszej duszy. Czyszcząc okna, wynosząc zimowe ubrania, wymiatając uzbierany przez zimę kurz dokonujemy symbolicznego oczyszczenia naszej życiowej przestrzeni, które przekłada się także na wewnętrzną harmonię. Pozbywanie się zalegającego bałaganu i wietrzenie uwalnia dobrą moc i daje dużo dobrej energii. Poza tym funduje skuteczny fitness przed nadejściem lata!

Powodzenia!

 Komentarze do Autora (1):

Violart

2014-04-15 20:38:36

Wielkiej mocy też życzę i ja na Te wiosenne Święta!

ZALOGUJ SIĘ

jeśli chcesz komentować