Sztuka dla Sztuki :: Galeria rękodzieła, Sztuka ludowa, Biżuteria artystyczna, Rzemiosło, Rękodzieło

Galeria rękodzieła "Sztuka dla Sztuki" to sztuka biżuterii, sztuka dekoracji, sztuka ludowa, sztuka użytkowa, sztuka szycia i zdobienia, czyli ogólnie sztuka dla sztuki!
A ponadto: wydarzenia w Polsce (jarmarki, kiermasze, warsztaty) oraz artykuły na blogu.

Polska Toskania

autor: Sztuka dla Sztuki
opublikowane: 05 września 2014
kategorie:


Polska Toskania

"Miejscowość ta jest nadzwyczajnie piękna i przyjemna. Są tam uprawiane winnice. Wszędzie rozciągają się sady, tak iż sądziłbyś, że zewsząd lasy otaczają miasto. Znajduje się tam wielka ilość najwyborniejszych owoców. Dlatego też Kazimierz Wielki i inni królowie przybywali do Sandomierza, aby zażyć powietrza i uciechy. Powaby miejsca zwiększa ogłada obywateli, a także inne przyjemności. Znajdziesz tam bowiem znakomitych medyków, muzyków, różne gatunki napojów, wesołe duchowieństwo, niewiarygodną obfitość ryb, miodu, łososi, dziczyzny, zboża oraz innych specjałów".

Tak w 1585 r. opisywał Sandomierz kronikarz Stanisław Sarnicki. Dziś, ponad 400 lat później, niewiele się zmieniło!

W okolicach czarującego, średniowiecznego Sandomierza z powrotem rozkwita tradycja winiarska. Urokliwe tereny nad Wisłą cechuje wyjątkowy jak na polskie warunki mikroklimat, który pozwala na uprawę winorośli. Dzięki temu krajobraz popularnych tutaj sadów owocowych zaczynają urozmaicać malownicze winnice, w których możemy spróbować znakomitego wina.

Rzędy soczystozielonych szpalerów rozciągają się na zboczach wzgórz otaczających Sandomierz. Odpowiednio nachylony stok to warunek konieczny, by z sukcesem uprawiać winorośl, która potrzebuje dużo słońca i mało wilgoci. Niezaprzeczalnym atutem uprawy na nachylonym terenie jest piękny efekt krajobrazowy. Okolice Sandomierza przypominają Toskanię: średniowieczne miasteczka, wzgórza i gospodarstwa, w którym można popróbować lokalnych specjałów, w tym doskonałych wina.

Kim są sandomiercy winiarze? To ludzie z pasją i wykształceniem ogroniczym, którzy wiedzę o uprawie winorośli zdobyli na studiach oraz licznych konferencjach i warsztatach. Wybrali życie blisko przyrody i przystosowali kupione lub odziedziczone działki, jak właściciele malowniczej Winnicy Sandomierskiej lub przepięknie położonej Winnicy nad Jarem. Uprawiają winorośl w zgodzie z naturą, a wino butelkują, korkują i etykietują ręcznie, zapewniając najwyższe doznania. Działają w stowarzyszeniach, organizują warsztaty i festiwale (np. Dni Młodego Wina w listopadzie), a na co dzień zapraszają na zwiedzanie winnic i degustacje, podczas których nie tylko popróbujemy win, ale także wiele nauczymy się o produkcji i poprawnym smakowaniu wina.

Jakie jest polskie wino? Białe lub czerwone, czasami spotyka się odmiany różowe. Cechuje je dość wysoka kwasowość, która sprawia, że wina zachowują bardziej wyrazisty aromat. W smaku wyczuć można nutki wanilii, śliwki, orzechów i całą gamę innych smaków, które zależą od fantazji właścicieli winnic.

Serdecznie polecamy nasze rodzime wina!

 

Magda Żelazowska

 

 

 Komentarze do Autora (0):

ZALOGUJ SIĘ

jeśli chcesz komentować