Sztuka dla Sztuki :: Galeria rękodzieła, Sztuka ludowa, Biżuteria artystyczna, Rzemiosło, Rękodzieło

Galeria rękodzieła "Sztuka dla Sztuki" to sztuka biżuterii, sztuka dekoracji, sztuka ludowa, sztuka użytkowa, sztuka szycia i zdobienia, czyli ogólnie sztuka dla sztuki!
A ponadto: wydarzenia w Polsce (jarmarki, kiermasze, warsztaty) oraz artykuły na blogu.

  11/50      

Lawendowe lato

autor: Sztuka dla Sztuki
opublikowane: 24 czerwca 2014
kategorie:


Lawendowe lato

Kto z nas nie zna lawendy?

Mimo, że roślina ta nie rośnie powszechnie w naszym kraju (głównie w ogrodach), nawet jeżeli nie widzieliśmy ich na własne oczy, wiemy jak wyglądają lawendowe pola, kojarzymy zapach.

Jednocześnie nie znamy rodzimych roślin, które są do lawendy podobne lub też mają podobne właściwości, np. kocimiętka. Znacie? Ja - przyznam szczerze - dopiero niedawno dowiedziałam się, że kocimiętka doskonale odstrasza komary (zarówno w ogrodzie, jak też wysuszona, palona jako kadzidełko), jest miododajna i co więcej - łudząco podobna do lawendy! Już zasiałam i czekam na efekty :))


Kocimiętka

 

Co sprawia, że lawenda tak czaruje?

Tu pewnie można wymienić dużo cech. Choćby te słynne prowansalskie lawendowe pola. Trzy lata temu przejeżdżałam przez Prowansję złakniona tego widoku na żywo. Mijaliśmy winnice i sady, ale wciąż nie mogłam wypatrzeć lawendy. Aż w końcu nawigacja nieco się zakręciła i przypadkiem wylądowaliśmy na bocznej drodze, przy której wiły się fioletowe dywany. Ale to było dopiero pół radości. Pełnia szczęścia nastąpiła, gdy wysiedliśmy z samochodu. Przez jakiś czas staliśmy jak wryci chłonąc ten zapach!


Pierwsze napotkane pole lawendy w Prowansji.

 

No właśnie... zapach!

Olejek eteryczny wytwarzany przez lawendę jest jednym z najlepszych olejków sotsowancyh zarówno w kosmetyce, jak też w lecznictwie. Bogate właściwości tej rośliny opisuje wiele stron, więc nie będziemy się w to zagłębiać, podkreślimy jedynie, że naprawdę warto poznać niezwykłe zalety tej uroczej roślinki.

Nas tutaj, w galerii Sztuka Dla Sztuki bardziej interesują wartości wizualne.

 

Kolor, który urzeka

Kolor lawendowy wyparł nasz rodzimy wrzosowy. Komponuje się on doskonale z jasnymi, szarawymi bądź beżowymi, "spranymi fakturami", inspirując kojący styl prowansalski.

 

Znacie? Na pewno!
Lubicie?

 

Mamy dla Was kilka propozycji w kolorach lawendy, aby rozpoczynające się lato było pachnące, ciepłe i kojące!

 

     
     

 

więcej tu: http://sztukadlasztuki.pl/targ/seria/lawendowe-lato/27/Komentarze do Autora (0):

ZALOGUJ SIĘ

jeśli chcesz komentować