Sztuka dla Sztuki :: Galeria rękodzieła, Sztuka ludowa, Biżuteria artystyczna, Rzemiosło, Rękodzieło

Galeria rękodzieła "Sztuka dla Sztuki" to sztuka biżuterii, sztuka dekoracji, sztuka ludowa, sztuka użytkowa, sztuka szycia i zdobienia, czyli ogólnie sztuka dla sztuki!
A ponadto: wydarzenia w Polsce (jarmarki, kiermasze, warsztaty) oraz artykuły na blogu.

  15/50      

Inspiracje: Aborygeni

autor: Sztuka dla Sztuki
opublikowane: 14 lutego 2014
kategorie:


Inspiracje: Aborygeni

Lizard Aboriginal Artby Titanium-Alex (http://titanium-alex.deviantart.com)

Dzisiaj proponuję wyprawę po inspirację na najmniejszy kontynent, do Australii.

Z czym nam się kojarzy Australia? Z kangurami, koala, eukaiptusami, Uluru, pomarańczową pustynią, Krokodylem Dundee, bumerangami i Aborygenami - to tak w skrócie.

Czy kojarzy nam się z kropkowanymi mozaikamia z bardzo gustownie dobranych kompozycji barwnych? Bo mnie już teraz tak.

Aborygeni nie stworzyli wysokiej kultury. Podzieleni na kilkadziesiąt grup, posługujących się odmiennymi językami, swoje tradycje przekazywali ustnie, nie stworzyli spisanych dzieł. Ich kultura materialna również była uboga. Trudne warunki życia i potrzeba ciągłego przemieszczania się nie sprzyjały tworzeniu dóbr materialnych, które stałyby się obciążeniem. Malowidła na ciele, czy rzeźby ziemne z natury są nietrwałe. Wiele okazów pierwotnej twórczości zgninęło bezpowrotnie wraz z inwazją Białych, którzy nie tylko zniszczyli nieeuropejskie artefakty, ale też całe plemiona wraz z ich kulturą - za National Geographic:
"Niektóre grupy całkowicie wyginęły z powodu przywleczonych chorób lub ludobójstwa. Inne zatraciły odrębność, gdy zostały przymusowo osiedlone i wymieszane z innymi plemionami" .

Tym co najtrwalsza i najstarsze w tej kulturze jest więc sztuka naskalna.


© Artist: Elizabeth Marks Nakamarra

Cytując ponownie National Geographic:
"Aborygeńscy strażnicy – bo nie było u nich pojęcia artysty – mieli obowiązek dbać o wizerunek mitycznych przodków – wierzono, że oni sami odcisnęli go na skałach w określonych kolorach i kształcie. A potem odeszli, przykazując ludziom, by tę ciągłość świata odtwarzali. Strażnicy nie mogli zmieniać tych wizerunków. Co kilka sezonów przywracali jedynie świeżość barw. Malowali pędzelkiem, ściętym patykiem, pękiem włosów albo palcami. Używali tylko czterech kolorów: czerni, bieli, żółtego i brunatnego. Czerń otrzymywali z sadzy i węgla drzewnego, biel – z wapna i glinki kaolinowej. Źródłem barwy żółtej była glinka hematytowa, która występuje tylko w kilku miejscach w Australii. Brunatny kolor dawała powszechna na kontynencie ochra. Aborygeni uzyskiwali ok. 30 jej odcieni, mieszając z różnymi rodzajami soku lub wypalając w określony sposób. Kolory te były święte i każdy miał inne znaczenie. Z tego powodu plamy barw tylko się dotykały – nie można ich było mieszać. Aborygeńscy artyści nie robią tego do dziś."

Nie jestem żadnym specjalistą od sztuki, tym bardziej od sztuki Aborygeńskiej. Artykuł ten wynika z fascynacji wzorami, które można wyszukać w internecie pod hasłem "sztuka aborygenów", "sztuka australijska". Nie wiem, czy prezentowane prace ściśle nawiązują do oryginalnej sztuki mieszkańców Australii, czy są tylko luźną inspiracją.

Faktem jest, że mimo, że przeważają w tych pracach kolory ziemi, to nie są to jedyne barwy spotykane w twórczości australijskiej. Rzućmy okiem:

     

Jak widzimy obrazy konstruowane są na zasadzie mozaiki z kropek układanych w koliste wzory, kropki wypełniają każda przestrzeń, tworzą linie, szlaczki, często rysunki zwierząt. Ale twórczość Aborygenów to nie tylko kropki. Często spotykane są też poniższe wzory:

Australian pattern
© Photographer: Axusha | Agency: Dreamstime.com
Australian pattern
© Photographer: Axusha | Agency: Dreamstime.comAustralian pattern
© Photographer: Axusha | Agency: Dreamstime.com
Animals aboriginal
© Photographer: Lavitreiu | Agency: Dreamstime.com

 


Jak widać można czerpać pełnymi garściami, nie tylko inspirując się mozaikami, zestawem barw, ale też prostą kreską, aby twórzyć ciekawe, miłe dla oka wzory...

Australian pattern
© Photographer: Axusha | Agency: Dreamstime.com
Snake
© Photographer: Deboracilli | Agency: Dreamstime.comCenter
© Photographer: Deboracilli | Agency: Dreamstime.com
 Crocodile
© Photographer: Deboracilli | Agency: Dreamstime.com
... i ozdabiać nimi przedmioty, niekoniecznie typowo australijskie (jak poniżej). Ogranicza nas tylko wyobraźnia!   

 

Australian Boomerang.
© Photographer: Ashwin Kharidehal Abhirama | Agency: Dreamstime.com
Didgeridoo
© Photographer: Alexander Morozov | Agency: Dreamstime.com 

Więcej inspiracji i przykłady współczesnego wykorzystania wzornictwa australijskiego można znaleźć w australijskim serwisie http://alpersteindesigns.com.auKomentarze do Autora (0):

ZALOGUJ SIĘ

jeśli chcesz komentować