Sztuka dla Sztuki :: Galeria rękodzieła, Sztuka ludowa, Biżuteria artystyczna, Rzemiosło, Rękodzieło

Galeria rękodzieła "Sztuka dla Sztuki" to sztuka biżuterii, sztuka dekoracji, sztuka ludowa, sztuka użytkowa, sztuka szycia i zdobienia, czyli ogólnie sztuka dla sztuki!
A ponadto: wydarzenia w Polsce (jarmarki, kiermasze, warsztaty) oraz artykuły na blogu.

  13/50      

Dom? Naturalnie!

autor: Sztuka dla Sztuki
opublikowane: 02 czerwca 2014
kategorie:


Dom? Naturalnie!

Naturalne materiały, otwarte pomieszczenia i dużo współnej przestrzeni - to najważniejsze elementy tradycyjnego budownictwa na Borneo. Choć nasza strefa klimatyczna i kulturowa zdaje się być bardzo odległa od tej egzotycznej wyspy, warto zaczerpnąć stamtąd garść inspiracji.

Razem!

Longhouse to tradycyjna zabudowa do dziś spotykana w malezyjskiej części Borneo, czyli tej bogatszej i bardziej rozwiniętej niż indonezyjska. Mimo nowoczesnych lotnisk, fantastycznych dróg i prężnie rozwijającej się gospodarki część mieszkańców nadal mieszka w stary dobry sposób wypróbowany przez ich przodków należących do różnych plemion. Konstrukcja budynku przypomina jedną dużą wioskę. Bo longhouse – długi dom – to rząd połączonych ze sobą chat, przed którymi biegnie wspólny chodnik, pełniący także funkcję placu zabaw i spotkań. Tutaj mieszkańcy wioski pracują, omawiają nowiny, suszą pranie, tu bawią się dzieci. Tu nic się przed nikim nie ukryje. Sąsiedzi dzielą ze sobą obowiązki, troski, ale i radości. Cały long house wznosi się na palach, które chronią przed wilgocią i oddzielają wioskę od tropikalnej dżungli.

 

Blisko natury

Do budowy tradycyjnych domostw wykorzystuje się to, co podsuwa matka natura: drewno, trzcinę, włókna bambusa. Mieszkania wykłada się naturalnymi tkaninami i plecionymi matami. W tropikalnym klimacie szyby nie mają większego sensu: powodują zaduch, błyskawicznie zachodzą parą i kurzem, ciągle wymagając mycia. Dlatego lepszym rozwiązaniem są otwarte pomieszczenia, panoramiczne okna, tarasy i przestronne werandy, a jedyną osłoną przed niewygodami przyrody bywa moskitiera. Lub elegancka kotara z muszli i drewienek. Niezaprzeczalnym plusem takiego rozwiązania są niesamowite dźwięki i zapachy dżungli dostępne na wyciągnięcie ręki.

 

 

Co dom, to obyczaj

Domy buduje się i dekoruje w zależności od przeszłości. Na Borneo niemal każde plemię ma własny kształt domu oraz własne ornamenty. Słynni łowcy głów wieszali na przykład pod sufitem koszyki z ludzkimi czaszkami… na szczęście dziś te dekoracje odeszły z zapomnienie. Można za to spotkać piękne rysunki o bogatej symbolice. Przepiękne są także domy przypominające czasy kolonialne.

 

Grunt to działka

O niezaprzeczalnym uroku tradycyjnych domów na Bornego decyduje oszałamiające położenie. Otoczone zielonymi wzgórzami, zatopione w bujnej dżungli, oplecione przez tropikalne kwiaty domy, choćby były najskromniejsze, zostawiają daleko w tyle klimatyzowane mieszkania na nowoczesnych osiedlach, których na wyspie zaczyna przybywać. Popatrzcie sami – co wybieracie?

 

 

Magda ŻelazowskaKomentarze do Autora (0):

ZALOGUJ SIĘ

jeśli chcesz komentować