Sztuka dla Sztuki :: Galeria rękodzieła, Sztuka ludowa, Biżuteria artystyczna, Rzemiosło, Rękodzieło

Galeria rękodzieła "Sztuka dla Sztuki" to sztuka biżuterii, sztuka dekoracji, sztuka ludowa, sztuka użytkowa, sztuka szycia i zdobienia, czyli ogólnie sztuka dla sztuki!
A ponadto: wydarzenia w Polsce (jarmarki, kiermasze, warsztaty) oraz artykuły na blogu.

Spacer w Paryżu

autor: Sztuka dla Sztuki
opublikowane: 26 listopada 2014
kategorie:


Spacer w Paryżu

Do Paryża najlepiej wybrać się jesienią. Jest mniej tłoczno, ceny noclegów spadają i na ogół jest jeszcze ciepło. Jesień, która maluje liście na drzewach, wydobywa z tego niezwykłego miasta pełną paletę barw.

(tekst: Magda Żelazowska)

 

Paryż przyciąga turystów wspaniałą historią, opinią stolicy mody, światowej klasy zabytkami, najlepszymi muzeami i galeriami. Wszyscy słyszeliśmy o Luwrze, wieży Eiffla i katedrze Notre Dame. I choć tym wspaniałościom nie można odmówić uroku, warto pozwolić sobie na zwiedzanie Paryża zupełnie bez planu. Bezinteresownie, nie bacząc na obowiązkowe punkty na mapie. To wtedy można odkryć to, co w tym mieście najciekawsze.

Fasady kamienic oblepiają narożne kawiarenki, które rozlewają na chodniki swoje ogródki. Ich markizy i plecione krzesełka przeważnie są czerwone i czarne, jak w tytule powieści Stendhala. Goście siedzą twarzą do ulicy, podziwiają toczące się tam codzienne przedstawienie jak z teatralnej loży.

W soboty w najmniej spodziewanych miejscach wyrastają bazarki i pchle targi. Znajdziemy je nad Sekwaną, na skwerkach i przesmykach między ulicami. Kupimy tu starą maszynę do pisania, pożółkłe albumy o sztuce, błyszczące puszki na herbatę i wyszywane cekinami modowe cudeńka.

 Zgłodnieliście? Z witryn patiserii kuszą pralinki, chrupiące bagietki i kolorowe, puszyste makaroniki we wszystkich smakach świata. Można też wstąpić na crepes, czyli naleśniki.

 

 Na bazarku kupimy świeże warzywa, znakomite sery i świeże kwiaty. Jeśli nie chcemy jeść w knajpce, możemy zrobić zakupy i urządzić piknik nad Sekwaną. Lista zakupów: bagietka, kilka rodzajów sera, szampan. W wersji ekonomicznej: wino musujące.

 Czas na chwilę przerwy przy filiżance cafe au lait. Ale w Paryżu nawet podczas odpoczynku obowiązkowo należy wyglądać pięknie i elegancko. Może wyłowi nas łowca modelek albo malarz, który zapragnie namalować nam portret?

 Pora jeszcze na pamiątki. Może francuskie perfumy?

Na koniec: pocztówka z podróży. Do zobaczenia w Paryżu!Komentarze do Autora (0):

ZALOGUJ SIĘ

jeśli chcesz komentować